Wymiana grzejnika w bloku może mieć miejsce ze względów estetycznych lub w związku z uszkodzeniem pierwotnego urządzenia. Bez względu na powód chęci samodzielnego przeprowadzenia takiego zabiegu, warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie wymienić grzejnik we własnym mieszkaniu. Wiedza ta jest bardzo istotna, aby cały zabieg nie przyniósł dalszych awarii (na przykład związanych z niewłaściwym dokręceniem kaloryfera).
Wymiana grzejnika – powody
Jednym z najbardziej podstawowych, praktycznych powodów, dla których wiele osób decyduje się na wymianę grzejników, jest ich stan. Kiedy mieszkanie ma swoje lata, grzejniki również nie prezentują się najlepiej, a niekiedy – w lokalu znajdują się wręcz stare, żeliwne grzejniki z tak zwanymi żeberkami. W takiej sytuacji lokatorzy często decydują się na wymianę na kaloryfery nowszego typu, prezentujące się znacznie bardziej elegancko.
Drugim powodem, dla którego konieczna może być wymiana – jest fakt, że starszego typu grzejniki znacznie gorzej utrzymują ciepło, szybciej stygnąc i dużo wolniej ogrzewając pomieszczenia. Dlatego też wymiana jest również zalecana ze względów praktycznych: dzięki nowoczesnym urządzeniom można w dużej mierze ograniczyć wydatkowanie ciepła.
Zobacz także: https://www.slonecznedni.pl/nowy-dom/
Konsultacja z zarządcą budynku
Wymiana grzejnika w bloku oznacza ingerencję w cały układ, do którego podłączone są inne mieszkania. Dlatego też należy zachować szczególną ostrożność i przy wymianie grzejnika uprzednio skonsultować się ze spółdzielnią, wspólnotą mieszkaniową bądź zarządcą budynku. Osoba taka będzie mogła wskazać, jakie parametry powinno mieć nowe urządzenie, aby nie wpłynęło negatywnie na cały system grzewczy.
Po ustaleniu, jakie warunki ma spełnić nowy grzejnik, należy kilka dni przed wymianą zgłosić się do odpowiedzialnego za obsługę bloku hydraulika. Należy ustalić datę spuszczenia wody z instalacji. To zabieg konieczny bez względu na porę roku, dlatego należy ustalić go z wyprzedzeniem.
Polecamy: https://www.slonecznedni.pl/budowa-dachu-co-warto-o-niej-wiedziec/
Właściwa wymiana grzejnika – jak ją przeprowadzić?
Przed rozpoczęciem czynności w domu, należy opróżnić całą instalację z wody. W innym przypadku może dojść do zalania pionów w bloku od środka skapującą wodą. Opróżnienia dokonuje się poprzez odkręcenie zaworu w kotle (aby przyspieszyć proces, można również odblokować odpowietrzniki). Dobrze jest podłożyć pod grzejnik dużą miskę. Mimo osuszenia systemu, w rurach mogą pozostać niewielkie ilości wody, prowadzące do częściowego zalania podłogi w okolicy grzejnika. Jeśli podstawienie wiadra czy miski nie jest możliwe – warto ubezpieczyć się chociaż w zwinięty w rulon ręcznik, który wchłonie niewielkie ilości wody.
W celu odłączenia grzejnika od instalacji, należy odkręcić wszystkie śruby, a następnie zdjąć przyrząd z haków. Uwaga: przy demontażu starego grzejnika należy zwrócić baczną uwagę na stan, w jakim znajdują się gwinty: jeśli są one uszkodzone, należy bezwzględnie je wymienić. W innym przypadku – mogą one służyć dalej, jednakże muszą być dopasowane do nowego urządzenia. Jeśli nie zwrócimy na to uwagi, system będzie przeciekał.
Uwaga – każde spuszczanie wody z instalacji (w szczególności w przypadku rur wykonanych ze stali) znacznie przyspiesza proces korodowania rur. Prowadzi to tym samym do znacznie szybszej konieczności ich wymiany na nowe. Wszelkie zabiegi należy przeprowadzać możliwie jak najszybciej , aby ograniczyć niedogonienia dla sąsiadów.
Warto zobaczyć: https://www.slonecznedni.pl/czy-warto-zdecydowac-sie-na-panele-fotowoltaiczne/
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy samodzielna wymiana jest w zasięgu naszej wiedzy oraz możliwości – lepiej jest skorzystać z usług profesjonalnego hydraulika. Taka osoba poradzi sobie z tym zadaniem bardzo szybko. Gdy posiadana wiedza pozwala na wymianę we własnym zakresie – dobrze jest zapewnić sobie pomoc drugiej osoby.