Każdy z nas doskonale wie, jak ważne są w pomieszczeniach rośliny. Nie tylko sprzyjają one lepszemu odpoczynkowi i polepszeniu zdrowia, lecz przede wszystkim ich obecność poprawia nastrój każdego domownika. Niestety są w mieszkaniu takie miejsca, gdzie rośliny nie mają łatwego życia. Są to oczywiście miejsca silnie nasłonecznione. Zobacz jak dbać o rośliny na miejsca silnie nasłonecznione.
Dlaczego stanowi to problem?
W którym konkretnie miejscu występują takie bardzo mocno nasłonecznione miejsca i dlaczego stanowi to problem? Miejsca nasłonecznione to takie rejony mieszkania, w których przez dłuższy czas w ciągu dnia świecie silne słońce. Takie warunki obecne są w tych pomieszczeniach, które znajdują się od strony południowej, gdzie przez dłuższy czas dnia obecne jest słońce.
Każdy doskonale wie, że wszystkie rośliny potrzebują słońca. Niestety w pomieszczeniach wychodzących na południe promienie są tak silne i intensywne, że umieszczone tam rośliny bardzo szybko doznają poparzenia, a nawet całkowicie usychają. Nie pomagają tu ani częste podlewania, ani inne formy i metody pielęgnacji. Czy oznacza to, że tak silnie nasłonecznione miejsca muszą pozostać bez roślin? Jak się okazuje nie. Konieczne jest jednak wybranie takich, które duże słonce lubią i dobrze je tolerują. Jakie to rośliny?
Polecamy: https://www.slonecznedni.pl/jak-zaprojektowac-ogrod-marzen/
Rośliny na miejsca silnie nasłonecznione
Które zatem rośliny powinny być stosowane w tak trudnych warunkach, jakimi są bez wątpienia silnie nasłonecznione wnętrza? Jak się okazuje, wybór jest całkiem spory i jest w czym wybierać. Zdecydowanie najlepiej takie warunki znoszą różnego rodzaju kaktusy. Rewelacyjnie radzą sobie nie tylko z dużą ilością słońca, lecz również z jego bardzo dużą intensywnością. Co również bardzo wygodne, kaktusy nie wymagają aż tak dużej pielęgnacji i wystarczy je podlać raz na kilka tygodni.
Ostre kolce i jakby nie patrzeć niezbyt urodziwy charakter kaktusów nie każdemu może jednak przypaść do gustu. Rzecz jasna nie tylko kaktusy dobrze znoszą silne słonce. Do innych, znacznie bardziej atrakcyjnych wizualnie roślin świetnie radzących sobie w takich warunkach zaliczyć można rośliny należące do rodziny ananasowatych. Szczególnie poleca się bardzo mocno kolorową i pięknie wyglądającą frizeę lśniącą, czy też skrytokwiat lub echmeę wstęgowatą.
Lista roślin, które bardzo dobrze poradzą sobie w trudnych, silnie nasłonecznionych warunkach jest jednak o wiele dłuższa, ponieważ wymienić tu można nieco mniej popularne, lecz pewnością nadal bardzo piękne rośliny, takie jak aloesy, agawy, oleandry, czy też juki grubosze i noliny. Wszystkie te wymienione oprócz tego, że rewelacyjnie radzą sobie z silnym słońcem, nie osiągają również dużych rozmiarów. Będą pasowały dosłownie do każdego parapetu i nie będą stanowiły kłopotu pod względem odpowiedniego ich ustawienia.
Polecamy: https://www.slonecznedni.pl/jakie-kwiaty-na-balkon-wybrac/
Jak dbać o rośliny rośliny na miejsca silnie nasłonecznione?
Wiele osób uważa, że z racji tego, że wymienione wyżej rośliny w rewelacyjny sposób radzą sobie z silnym nasłonecznieniem i nie trzeba o nie dbać w tak dużym stopniu, jak o bardziej wrażliwe na słońce odmiany, to można całkowicie zarzucić ich pielęgnację lub realizować ją bardzo rzadko. Jest to ogromny błąd, ponieważ nawet najbardziej odporne na słońce kaktusy, gdy nie będą odpowiednio pielęgnowane, bardzo szybko doznają uszkodzeń i zaczną obumierać. Żeby do tego nie dopuścić, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja takich roślin. Jak ją realizować?
Kluczowe jest oczywiście nawadnianie, lecz jak się okazuje, niekoniecznie musi być realizowane poprzez podlewanie wodą. W przypadku takich dość mocno odpornych roślin, w zupełności sprawdzą się różnego rodzaju hydrożele. Umieszczone w ziemi będą generować dostatecznie dużą ilość wilgoci.
Zobacz również: https://www.slonecznedni.pl/rosliny-odstraszajace-kleszcze-jakie-kupic/
Rośliny na miejsca silnie nasłonecznione zimą
Zupełnie jednak inną sprawą jest to, jak się obchodzić z takim roślinami w zimie. W czasie tej pory roku rośliny te przyzwyczajają się do niskiego natężenia słońca. To powoduje, że stają się bardzo na nie wrażliwe. Żeby uniknąć wiosennego uszkodzenia takich roślin, zaleca się na przynajmniej na dwa tygodnie przenieść je w okna o mniejszym natężeniu słońca. W ten sposób będą mogły się ponownie do niego przyzwyczaić. Po tym czasie bez ryzyka będzie można ponownie postawić je w najbardziej nasłonecznionym oknie w domu.