Zapaleni miłośnicy warzyw działają dzisiaj wielokierunkowo na płaszczyźnie pielęgnacji upraw doniczkowych. Jak dbać o pomidory, bazylię i wiele innych wzrastających warzyw, by uzyskać zdrowe i urodzajne plony? Niniejszy artykuł pozwoli Ci na poznanie tajników właściwej pielęgnacji warzyw uprawianych w doniczkach.
Właściwa ilość światła, wysokiej jakości podłoże do uprawy warzyw, dopasowane do potrzeb rośliny składniki odżywcze oraz wystarczająca ilość wody – wszystko to jest bardzo istotne w kontekście zdrowego rozwoju warzyw.
Ogrodnikom nieustannie towarzyszą pytania o to, na który nawóz się zdecydować i jak dużo go stosować, jaki grunt pod uprawę sprawdzi się najlepiej oraz jak zapewnić odpowiednią ilość wody warzywom hodowanym w doniczkach. Tym bardziej, że metod nawadniania i środków zapewniających roślinom regularny dopływ wody jest bardzo wiele – od samodzielnego podlewania, poprzez hydroponikę, aż po popularny ostatnio system nawadniania autopot.
Przyjrzyjmy się więc po kolei tym często pojawiającym się wśród entuzjastów upraw wątpliwościom, w kontekście praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji warzyw w doniczkach.
Przygotowanie doniczki
Przed umieszczeniem w doniczce podłoża pod uprawę warzyw warto zabezpieczyć otwory umożliwiające przepływ wody w taki sposób, aby ziemia nie wysypywała się z doniczki. Można do tego wykorzystać skrawek materiału lub filtr do kawy – nadmiar wody będzie mógł dzięki temu swobodnie się wydostać.
Następnie wypełniamy doniczkę odpowiednim podłożem. Najbardziej naturalna jest ziemia do uprawy roślin. Ilość ziemi jest zależna od wielkości sadzonki. Istotne jest to, aby nie ugniatać ziemi, lepszym sposobem jest kilkukrotne potrząśnięcie doniczką z góry na dół – pozwoli to na właściwe dotlenienie gleby.
Stosowanie nawozów
Warzywa wzrastające w doniczkach potrzebują odpowiednich składników odżywczych. Stosowanie nawozów dostosowanych do konkretnej rośliny pozwoli na jej zdrowy, kontrolowany przez growera rozrost.
Większość nawozów bogata jest w azot, fosfor i potas. W zależności od warzywa wybranego do uprawy, należy stosować te trzy pierwiastki w odpowiednich proporcjach. Warto wiedzieć, że pomidory i dynie powinny otrzymywać zdecydowanie mniej azotu niż inne warzywa – zbyt dużo tego składnika może negatywnie wpłynąć na liczbę plonów. Przy wyborze nawozu i sposobie nawożenia konkretnych warzyw pomocna będzie instrukcja wystosowana przez producenta nawozu.
Metody nawadniania
Warzywa pielęgnowane w doniczkach potrzebują odpowiedniej, regularnie dostarczanej ilości wody. Jedną z metod nawadniania jest tradycyjne, samodzielne podlewanie – z czasem może stać się jednak uciążliwe, a podczas nieobecności w domu często niemożliwe. Ponadto, dostarczanie różnych ilości wody, z różną częstotliwością może negatywnie wpłynąć na rozwój plonów.
Na szczęście, w dobie szybkiego rozwoju technologii, na rynku nie brakuje automatycznych systemów nawadniających. Jednym z nich jest system hydroponiczny wyposażony w zbiornik na wodę, w którym umieszczamy rośliny bez gleby, ulokowane na przykład w wełnie mineralnej.
Coraz większą popularność wśród miłośników upraw warzyw zyskuje nowoczesny system nawadniania autopot. Co ciekawe, system ten funkcjonuje wykorzystując siłę grawitacji. Nie potrzebuje on energii elektrycznej, dzięki czemu jest bardzo ekonomiczny. Woda dociera do roślin za pośrednictwem specjalnych podstawek, które zaopatrzone są w zawory. Ponadto system nawadniania autopot jest mało czasochłonny – wodę do upraw wystarczy dostarczać raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.
Podsumowując – odpowiednie przygotowanie doniczki, nawożenie i wybór optymalnego systemu nawadniającego to istotne elementy zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym warzywa w doniczkach będą rosły zdrowo i obficie. Powodzenia!