Kształt działki lub chęć posiadania niepowtarzalnego domu — te dwa powody najczęściej skłaniają ludzi do poszukiwania architekta, który wykona indywidualny projekt domu. Podczas takich poszukiwań pojawia się oczywiście pytanie, ile kosztuje autorski projekt domu uwzględniający indywidualne oczekiwania przyszłych mieszkańców. O tym piszemy w poniższym artykule.
Co wpływa na koszt indywidualnego projektu domu?
Na pozór odpowiedź na to pytanie jest prosta — w przypadku projektu indywidualnego architekt musi poświęcić swój czas na stworzenie od zera projektu. Właściwa praca architektoniczna poprzedzona jest wieloma godzinami konsultacji z klientem. To wszystko sprawia, że ilość robotogodzin potrzebnych do realizacji projektu jest naprawdę spora.
Trzeba też pamiętać, że architekci mają odrębne stawki cenowe. Poprosiliśmy o przedstawienie swojego podejścia w tym temacie Artura Garbulę, właściciela biura architektonicznego, GIGAarchitekci.pl: do każdej wyceny podchodzimy indywidualnie. W rzeczywistości nie da się przyjąć jednakowych miar do wyceny każdego projektu. Często indywidualne życzenia inwestora sprawiają, że koszt projektu staje się znacznie wyższy, niż początkowo zakładaliśmy.
Powierzchnia domu
Ogólna zasada zakłada — im dom większy, tym wyższy koszt projektu. W końcu w przypadku większego budynku architekt musi poświęcić więcej czasu na opracowanie szczegółów technicznych i funkcjonalnych.
Powierzchnia domu może stanowić swego rodzaju miarę, na podstawie której jest wyliczany koszt całkowity projektu: firma może zaproponować wycenę bazującą na cenie za 1 metr kwadratowy.
Poziom skomplikowana projektu
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszt projektu indywidualnego, jest poziom skomplikowania projektu. Projekt budynku składającego się z 4 regularnych ścian układających się w prostokąt będzie najczęściej tańszy niż ten, w którym dom ma mniej regularną bryłę.
Jeśli inwestor zażyczy sobie niestandardowe rozwiązania konstrukcyjne, skomplikowane dachy, czy też nowoczesne instalacje, to wszystkie te elementy będą wpływać na ostateczny koszt projektu.
Zakres dokumentacji
Warto od razu się zastanowić, czy projekt ma obejmować jedynie sam budynek, czy też skupiać się na wnętrzach. Oczywiste jest, że zaprojektowanie wnętrz, ogrodu, instalacji, szczegółowe rysunki wykonawcze zwiększają koszt.
Renoma pracowni architektonicznej
To chyba czynnik, który w największym stopniu decyduje o cenie projektu indywidualnego. Im bardziej renomowane biuro architektoniczne, tym wyższe ceny. Cenieni architekci często życzą sobie dwukrotnie wyższych stawek niż mniej rozpoznawalne biura.
Średni koszt indywidualnego projektu domu
Aby poznać dokładną odpowiedź na pytanie, ile kosztuje indywidualny projekt domu, należałoby skontaktować się bezpośrednio z pracowniami architektonicznymi. Wynika to z faktu, że często ceny te dość znacznie mogą się różnić.
Gdybyśmy chcieli jakoś uśrednić cennik biur architektonicznych, wskazalibyśmy ceny projektu na poziomie 100-300 złotych za metr kwadratowy
Czy warto decydować się na indywidualny projekt domu?
Jeśli założymy, że finanse nie są dla nas problemem, warto rozważyć inne czynniki podczas podjęcia decyzji o indywidualnym projekcie.
Indywidualny projekt to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność dopasowana do naszych potrzeb. W końcu dom to nie produkt z półki, to przestrzeń, która ma służyć Ci przez dziesiątki lat. Gotowe projekty bywają kompromisem – często trzeba je adaptować, przerabiać, co generuje dodatkowe koszty i opóźnienia. A indywidualny projekt? Od początku uwzględnia wszystko, co istotne:
-
charakter działki,
-
lokalne warunki zabudowy,
-
układ stron świata,
-
nasz tryb życia,
-
potrzeby rodziny – również te przyszłe.
Ile kosztuje indywidualny projekt domu? (podsumowanie)
Mamy nadzieję, że temat kosztów indywidualnego projektu domu nie ma już większych tajemnic. Powyższa wiedza z pewnością będzie przydatna, gdy będziemy rozważać za i przeciw przed wyborem projektu do naszego przyszłego domu.
Artykuł sponsorowany