W ostatnim czasie coraz bardziej rosną koszty utrzymania domów jednorodzinnych. Spowodowane jest to rosnącymi cenami mediów takich jak woda, prąd i gaz. Rosną również koszty gospodarki odpadami co bardzo odczuli mieszkańcy większości miast w Polsce. Coraz więcej osób stara się ograniczać koszty utrzymani domu. Sytuację potęgują wzrost cen prądu dla gospodarstw indywidualnych oraz małych, średnich i dużych podmiotów prowadzonych działalność gospodarczą.
Sporo osób szuka oszczędności na rachunkach za prąd, który ma zdrożeć od dziesięciu do dwudziestu procent czyli średnio każde z nas zapłaci około kilkudziesięciu złotych więcej za prąc miesięcznie. Najprostszymi sposobami na zmniejszenie rachunków za prąd jest wymiana starego sprzętu elektronicznego takiego jak pralka, lodówka, komputer stacjonarny, czajnik elektryczny, kuchenka do gotowania na nowy sprzęt, który jest energooszczędny. Jednak takie rozwiązanie jest drogi i nie zawsze ma sens ze względu ekonomicznego. Jak wskazują badania na takie rozwiązanie decyduje się tylko kilka procent osób prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe.
Jak obniżyć koszty utrzymania domu?
Najlepszym sposobem na zniwelowanie kosztów utrzymania domu jest inwestycja w panele fotowoltaiczne. Takie panele produkują pod wpływem światła produkują prąd, który następnie można wykorzystać w domu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zmniejszyć koszty zużycia prądu. Panele fotowoltaiczne są najwydajniejsze w lecie i na wiosnę, ponieważ wtedy panują najkorzystniejsze warunki do ich pracy i to wtedy produkują najwięcej prądu. Jednak fotowoltaika z zimie też się dobrze sprawdza, szczególnie teraz kiedy zmienia się klimat i mamy coraz cieplejsze temperatury w miesiącach zimowych.
Fotowoltaika – dobra inwestycja?
Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest kosztowna, ponieważ trzeba wydać od około dwudziestu do nawet czterdziestu tysięcy złotych. To sporo, ale jak pokazują statystyki warto podjąć takie wydatki, ponieważ to inwestycja nie tylko na rzecz przyrody, ale przede wszystkim pozwoli na oszczędności na rachunkach za prąd. Koszt zakupu paneli można zmniejszyć poprzez skorzystanie z dofinansowań, które realizują instytucje państwowe takie jak na przykład Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
Można otrzymać dofinansowanie nawet do osiemdziesięciu procent kosztów inwestycji w fotowoltaikę. Wielkość dofinansowania jest zależna od dochodów osiąganych wspólnie przez mieszkańców.
Zakup paneli fotowoltaicznych bez dofinansowań zwraca się po około dziesięciu latach, więc to całkiem szybko. Jeśli skorzystacie z odpowiednich dotacji ekologicznych ten czas się skróci jeszcze bardziej.