Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak odrobaczyć psa?

14 listopada 2022 Jak odrobaczyć psa


Odrobaczanie psa jest prostym, ale zdecydowanie bardzo ważnym zabiegiem. To jedna z podstawowych czynności, jakie wykonuje się u weterynarza. Wszelkie pasożyty wewnętrzne mogą być nie tylko niebezpieczne dla naszych pupili, ale również mogą przenosić groźne choroby i bakterie także na opiekunów, dlatego warto regularnie stosować odpowiednie tabletki na pasożyty i robaki.

Dlaczego ważne jest odrobaczanie psa?

Zarobaczenie to niestety bardzo częsta przypadłość, która występuje zarówno młodych, jak i dorosłych psów. Opiekunowie nigdy nie powinni zaniedbywać profilaktycznego odrobaczania.

Zabieg ten jest bardzo szybki i prosty, a w wielu sytuacjach może uratować zdrowie czy nawet życie naszego domowego zwierzaka. Robaczyca jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ może powodować różnego rodzaju problemy z układem pokarmowym oraz doprowadzać do bardziej zaawansowanych chorób psa.

Co niezwykle ważne to to, że wiele pasożytów może przenosić się bezpośrednio z pupila na właściciela oraz pozostałych domowników. Dlatego tak ważne jest systematyczne odrobaczanie psa.

Jak często należy odrobaczać psa?

Odrobaczanie psa przeprowadza się cyklicznie, a pierwszy proces wykonuje się już w drugim tygodniu życia szczeniaka. Kolejne powtarza się regularnie co dwa tygodnie, aż do 16 tygodnia życia. Natomiast później aż do pierwszego roku życia zwierzaka zabieg przeprowadza się co 4 tygodnie.

Pies niezależnie od swojego wieku musi być także odrobaczony przed każdym szczepieniem. Jest to bardzo ważne w przypadku młodych psów, ponieważ u dorosłych zwierząt jest to już rzadszy proces.

Częstotliwość odrobaczania dorosłych psów zależy to głównie od tego, w jakim miejscu na co dzień przebywa. Jeżeli mieszkamy razem z czworonogiem, to możemy odrobaczanie wykonywać raz lub dwa razy do roku. Natomiast znacznie częściej, bo nawet co miesiąc należy zabieg przeprowadzać na zwierzaku, który bytuje głównie na dworze przez cały rok.

Jak wybrać środek odrobaczający?

Pasożyty atakujące nasze psy występują zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Te zewnętrzne to przede wszystkim kleszcze i pchły, ale również wszy, komary, muchówki czy roztocza, wywołujące choroby typu nużyca, świerzb czy trombikuloza. Natomiast jeśli chodzi o pasożyty wewnętrzne to mowa tu przede wszystkim o glistach, tasiemcach czy nicieniach.

Żeby wykonać prawidłowe odrobaczanie psa, należy dopasować odpowiedni środek odrobaczający. Musi być dobrany nie tylko pod względem gatunku naszego czworonoga, ale także musi mieć odpowiednią dawkę i stężenie, dopasowane do masy ciała zwierzaka. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem weterynarii, aby wybrać najlepszą formę leku w postaci pasty, zawiesiny czy popularnych tabletek.

krzesła do restauracji

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jaką baterię umywalkową wybrać
sprzątanie

Jesteś zainteresowany reklamą?