Storczyki to bardzo popularne rośliny ozdobne. Możemy je kupić nie tylko w sklepach ogrodniczych – regularnie pojawiają się w marketach i dyskontach. Z tego powodu często przywozimy je do domu, skuszeni pięknem kwiatów w rozmaitych kolorach. Jak pielęgnować storczyki, by długo cieszyły nasze oko i regularnie kwitły?
Jak pielęgnować storczyki?
Storczyki występują w wielu odmianach, więc ich potrzeby mogą się różnić. W większości nie są jednak roślinami bardzo wymagającymi w uprawie. Najpopularniejszą odmianą, którą zazwyczaj znajdujemy na sklepowych półkach jest falenopsis (łac. phalaenopsis). Wypuszcza duże kwiaty na długich pędach, najczęściej nowe kwiatostany pojawiają się od października do lutego. Po okresie kwitnienia potrzebuje ok. dwóch, trzech miesięcy spoczynku. W tym czasie nie podlewamy rośliny. Innym przykładem popularnych odmian jest dendrobium, miltonia lub epidendrum.
Aby zakupionej roślinie zapewnić najlepsze warunki wzrostu, warto upewnić się, jaką odmianę posiadamy (zdarza się, że w dużych sklepach są błędnie podpisane) i stosować się do jej konkretnych wymagań. Są jednak pewne uniwersalne zasady dotyczące wszystkich storczyków, dzięki którym nasza roślina będzie szybko rosnąć i pięknie się prezentować.
Storczyk pielęgnacja – odpowiednie stanowisko
Kwiaty należy ustawić w miejscu, które zapewni optymalną ilość światła. Warto również unikać przeciągów, bowiem storczyki są dość wrażliwe na zmiany i preferują stabilne warunki. Jeśli chcemy umieścić doniczkę na parapecie, wybierajmy ekspozycję wschodnią lub zachodnią. Niektóre odmiany dobrze odnajdą się na oknach południowych (dendrobium, vanda, cymbiudium lub cattleya), jednak dla większości promienie słoneczne będą zbyt intensywne i mogą poparzyć liście i kwiaty. Ekspozycja północna dostarcza z kolei zbyt mało światła dla bogatego kwitnienia.
Koniecznie zwróć uwagę, by liście i kwiatostany nie dotykały szyby – mogą ulec poparzeniu. Regularne doglądanie i korygowanie ustawienia roślin to dobry sposób, by ochronić je przed takimi sytuacjami. W okresie letnim storczyki będą dobrze czuć się na balkonie. Obowiązują podobne zasady jak przy uprawie w mieszkaniu – należy zabezpieczyć rośliny przed poparzeniem słonecznym i chować do środka, jeśli temperatura w nocy znacznie spada (poniżej 17 stopni). Zobacz także: https://www.slonecznedni.pl/aranzacja-wnetrz-dla-poczatkujacych/
Pielęgnacja storczyków – jakie podłoże?
W swoim naturalnym środowisku, storczyki nie rosną w ziemi – porastają korony drzew lub skały. Z tego względu wymagają wysoko przepuszczalnego podłoża, skomponowanego z kory orzecha kokosowego, kompostowanej kory sosnowej, keramzytu. Taka mieszanka dobrze imituje środowisko naturalne i zapewnia odpowiednie warunki wodno-powietrzne.
Wybieraj takie podłoże do sadzenia i podczas przesadzania. Uwzględnij szczegółowe preferencje posiadanej przez Ciebie odmiany.
Jaka temperatura jest najkorzystniejsza?
Ten czynnik najlepiej uwzględnić już na etapie zakupu rośliny. Popularny phalenopsis preferuje warunki najłatwiejsze do utrzymania w mieszkaniu. W ciągu dnia lubi mieć ciepło – między 23 a 27 stopni Celsjusza. Na noc dobrze byłoby zadbać o delikatny spadek temperatury. Optymalny zakres to 18-20 stopni. Niektóre gatunki potrzebują większej amplitudy temperatur w ciągu doby, mogą się więc okazać trochę bardziej wymagające w uprawie.
Jak pielęgnować storczyki – podlewanie
Jak już wspomniano wyżej, wysoko przepuszczalne podłoże jest bardzo istotne, bowiem storczyki nie lubią być przelewane. Woda zalegająca w korzeniach może szybko doprowadzić do ich gnicia, a w konsekwencji obumarcia całej rośliny. Przed każdym podlewaniem upewnij się, że podłoże i korzenie zdążyły wystarczająco przeschnąć. Możesz sprawdzić to palcem lub za pomocą patyczka. Zwróć również uwagę na wygląd korzeni – jeśli są srebrzyste albo białe, jest to pora podlewania. Zielone korzenie wskazują na to, że roślina jest optymalnie nawodniona.
Częstotliwość podlewania zależy od wielu czynników – rozmiarów rośliny, temperatury pomieszczenia, wilgotności powietrza czy podłoża. W związku z tym najlepszą metodą jest właśnie kontrola sytuacji w doniczce. Z tego względu, preferowane są doniczki przezroczyste.
Storczyki należy podlewać rano. Popularną metodą jest tzw. podlewanie przez zanurzenie. Średnio raz w tygodniu należy wstawić doniczki do wody na ok. 15 minut, a następnie odcedzić. W ten sposób podłoże nasiąknie wodą i zapewni roślinie odpowiedni poziom nawodnienia. Jeśli w osłonce zbierze się nadmiar wody, należy ją wylać, by uniknąć gnicia korzeni.
Najlepsza do podlewania orchidei będzie woda miękka, pozbawiona kamienia, chloru i nadmiaru substancji mineralnych. Wspomniane substancje, przy długotrwałym kontakcie z korzeniami rośliny, mogą osadzać się na nich i z czasem utrudniać właściwą absorpcję wody z podłoża. Aby tego uniknąć, można stosować wodę filtrowaną, destylowaną lub zwykłą deszczówkę. Powinna mieć temperaturę pokojową. Bezpieczną dla korzeni alternatywą będzie również przegotowana woda z kranu – przed użyciem należy odstawić ją na 24 godziny. Storczyki dobrze jest trzymać w takich pomieszczeniach jak sypialnia – orchidee to kwiaty oczyszczające powietrze co ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Doniczki przeznaczone do uprawy storczyków mają duże otwory na dnie lub specjalne nóżki, które ułatwiają odpływ nadmiaru wody po podlewaniu i zapewniają korzeniom dopływ powietrza. Przezroczyste osłonki ułatwiają obserwację poziomu nawodnienia i umożliwiają korzeniom dostęp do światła, co korzystnie wpływa na ich kondycję i dobrostan całej rośliny.
Jak pielęgnować storczyki – nawożenie
Ważnym elementem pielęgnacji każdej rośliny jest jej odpowiednie nawożenie. W przypadku storczyków najlepiej stosować nawozy przeznaczone właśnie do tych roślin. Do dyspozycji mamy kilka form nawozów: pałeczki nawozowe, specjalne aplikatory z płynnym nawozem, nawozowe koreczki lub tradycyjnie nawozy w płynie, które należy rozcieńczyć.
Kiedy należy nawozić storczyki? To zależy oczywiście od konkretnej odmiany. Wiele z nich przechodzi tzw. okres spoczynku. Należy wtedy pozostawić roślinę bez podlewania i nawożenia na mniej więcej miesiąc. Po tym okresie należy wznowić pielęgnację, roślina szybko odżyje i wypuści nowe pąki kwiatowe. Częstotliwość nawożenia zależy od wybranego produktu – stosuj się do zaleceń producenta widocznych na opakowaniu.
Jak dbać o storczyki – przesadzanie
Storczyki przesadzamy dopiero wtedy, gdy korzenie przestają mieścić się w doniczce – należy wtedy wymienić ją na większą. Drugim przypadkiem wymagającym przesadzenia, jest sytuacja gdy dotychczasowe podłoże rozłoży się, co sprzyja rozwojowi grzybów i procesów gnilnych. Wtedy wystarczy delikatnie oczyścić korzenie z resztek starej kory i umieścić w nowym podłożu, w tej samej doniczce. Jeśli Twoja roślina wypuściła korzenie powietrzne, nie umieszczaj ich w osłonce. Pozwól im na swobodne zwisanie po bokach. Warto zobaczyć: https://www.slonecznedni.pl/kwiaty-wieloletnie-do-ogrodu-jakie-kupic/
Co zrobić, gdy storczyk nie kwitnie?
Przekwitnięte pędy usuwamy dopiero wtedy, gdy całkowicie zaschną. Nie warto przycinać ich wcześniej, bowiem zdarza się, że rośliny ponawiają kwitnienie na tym samym pędzie. Kluczowe w indukcji kwitnienia jest zapewnienie amplitudy temperatur – najlepiej, by różnica wynosiła w granicach 8-12 stopni i utrzymywała się około miesiąc.