Wiosna. Pora siać na działce warzywa, krzewy, rośliny ozdobne i kwiaty. Siejesz rośliny, wyrywasz chwasty, inwestujesz w odżywki, najlepszą ziemię. Wkładasz w ogród dużo pracy i czasu. Pewnego dnia wstajesz, patrzysz za okno, a na środku ogrodu widzisz pokaźny kopiec kreta. Jak pozbyć się tego ogrodowego szkodnika? Co zrobić, by skutecznie wypłoszyć go ze swojego ogródka? Oto kilka SKUTECZNYCH sposobów.
Denerwujące dźwięki
Krety są wrażliwe na hałasy. Całe życie spędzają pod ziemią, więc słuch to jeden z ich najczulszych zmysłów. Ale zarazem ich najczulszy punkt. Klasycznym sposobem, który wykorzystuje tą metodę jest palik i puszka. Jednak do tego potrzeba wiatru, a i nie pozwala to wyglądem.
Dlatego lepszym sposobem będą ultradźwiękowe odstraszacze. Mogą być zasilane bateriami lub solarami. Potrafią być bardzo skuteczne, jednak przy zastosowaniu kilku takich odstraszaczy.
Rośliny na kreta
Niektóre rośliny mają naturalne właściwości odstraszające tego szkodnika. W końcu poza naszym ogrodem również występują i niektóre rośliny są na to przygotowane. Posadzenie kilku takich w niektórych miejscach może zapewnić spokój. Chodzi tu dokładnie o szachownicę cesarską, rącznika pospolitego, narcyze i aksamitki.
Łapka na kreta
Pułapki na kreta występują w wielu odmianach i potrafią być naprawdę skutecznym sposobem na pozbycie się go. Wszystkie mają wspólną cechę – należy zakopać je w aktywnym tunelu. Łatwo rozpoznać jaki tunel jest aktywny po wilgotnej ziemi kopca. Jeśli kopiec jest już suchy to oznaka tego, że kreta już nie ma w danym tunelu.
Dostępne są pułapki zatrzaskowe, które natychmiastowo zabijają szkodnika, lub tunelowe – wyłapujące żyjątko. Zwykle takie pułapki posiadają sygnalizator, abyśmy wiedzieli, że kret się złapał. Wtedy możemy go wypuścić znów na wolność, ale z daleka od naszego ogrodu…
Ze świecą kreta szukać
Kret to ślepe stworzenie. Nic w tym dziwnego – pod ziemią wzrok mu nie potrzebny. Używa za to słuchu, jak wcześniej zostało to wspomniane i węchu. Węch kreta jest bardzo czuły, a przez to niezbyt odporny na silne zapachy. Silny zapach kulek na mole może go odstraszyć.
Jednak bardziej skuteczne mogą być świece dymne. Te specjalne na kreta wydzielają związek chemiczny o bardzo intensywnym zapachu, który skutecznie odstrasza tego szkodnika.
Zapory i siatki
Krety przemieszają się ryjąc swoje tunele w ziemi. To oczywiste. Jednak nie ryją na bardzo dużych głębokościach, bo potrzebują tlenu. Jeśli więc umieścimy w głębi ziemi wokół ogrodu zapory kret nie będzie w stanie się przekopać. Innym rozwiązaniem są siatki, które zamiast w głąb rozstawiamy na płaskiej ziemi, na której potem możemy siać trawę. Takie siatki uniemożliwiają kretowi zrobienie kopca, który wentyluje jego tunel. Bez kopca, kret nie ma tlenu, więc nie może żyć i opuszcza naszą działkę.
Podsumowując, na kreta istnieje kilka sposób. Każdy może wybrać co według niego będzie korzystniejsze. Jednak w większości chodzi o uderzenie w słabe punkty tego stworzenia – słuch, węch i konieczność czerpania tlenu znad ziemi.
Zobacz więcej podobnych artykułów na kaktusy-sukulenty.pl