Oświetlenie wokół domu stanowi istotny element aranżacji ogrodu. Od niego uzależniona jest nie tylko estetyka budynku, ale również funkcjonalność przestrzeni. Lampy montowane na podjeździe nabierają szczególnego znaczenia wtedy, gdy domownicy wjeżdżają po zmroku do garażu albo parkują przed domem. Natomiast oprawy montowane w strefie wejścia nie tylko ułatwiają otwieranie zamka w drzwiach, ale wpływają również w dużym stopniu na bezpieczeństwo użytkowników.
Oświetlenie zewnętrzne, w zależności od pełnionej funkcji oraz miejsca montażu, może przybierać różne formy. Warto podejść do tego zagadnienia całościowo i zaprojektować je w taki sposób, by oprawy z poszczególnych, wydzielonych na terenie ogrodu strefach funkcjonalnych, tworzyły razem efektowną i spójną pod względem wizualnym kompozycję. Ich design powinien korespondować ze stylistyką budynku, a lampy dobrze realizować powierzone im zadania. Ogromna różnorodność montowanych na zewnątrz opraw oświetleniowych daje inwestorom szerokie możliwości adaptacji przestrzeni.
Od czego należy zacząć?
Przede wszystkim warto dokładnie zaplanować całą instalację i podzielić przestrzeń na strefy, z których każda będzie pełnić określone zadanie. Te należy wyodrębnić, biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania domowników. A ponieważ te mogą się różnić, aranżacje ogrodów również mogą przybierać różne formy. Bardzo często pojawia się w nich miejsce przeznaczone do relaksu takie jak taras lub altana z meblami wypoczynkowymi. Zaaranżowana może zostać również sekcja do rekreacji przykładowo przestrzeń przeznaczona do gry w badmintona lub siatkówkę, a także plac zabaw dla dzieci, warzywniak itd. Niezależnie od różnorodnych oczekiwań domowników względem całej posesji bardzo istotna pozostaje strefa wejścia do domu oraz podjazdu. Pełni ona zarówno funkcję reprezentacyjną, stanowiąc zarazem wizytówkę gospodarzy, jak i wpływa na bezpieczeństwo użytkowników. Właśnie dlatego kluczowe staje się zapewnienie w tej strefie odpowiedniego oświetlenia.
Planując doświetlenie podjazdu, drzwi wejściowych, czy alejek prowadzących do domu, należy pamiętać o wyprowadzeniu instalacji elektrycznej na zewnątrz budynku. Bardzo ważne jest tutaj jej odpowiednie przygotowanie, przy uwzględnieniu napięcia źródła światła oraz sposobu montażu poszczególnych opraw. Dopiero kiedy ten etap prac zostanie zakończony, przychodzi czas na wybór opraw oświetleniowych.
Jakie lampy do oświetlenia podjazdu i strefy wejścia?
Zadaniem oświetlenia montowanego w okolicy wejścia jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas poruszania się po zmroku. Znaczenie ma tu zarówno możliwość sprawnego otwierania drzwi, gdy na zewnątrz zrobi się już ciemno, jak i uniknięcie groźnych w skutkach wypadków przy wchodzeniu po schodach. Oświetlenie w okolicach drzwi wejściowych pozwala też uniknąć wpuszczenia do środka domu niepowołanych osób.
Rolę oprawy montowanej przy wejściu do domu można powierzyć kinkietom mocowanym po obu stronach drzwi albo bezpośrednio nad nimi. Równie dobrze sprawdzi się tutaj zamontowana nad drzwiami lampa wisząca. Wybór opraw warto uzależnić od stylistyki oraz bryły budynku. W przypadku nowoczesnych domów najchętniej wybierane są kinkiety o minimalistycznej formie. Przykłady takich opraw można znaleźć na stronie https://lampy.it. Natomiast klasyczne budynki komponują się dobrze zarówno z lampami w stylu retro, jak i bardziej nowoczesnymi.
Niezwykle ważne pozostaje również oświetlenie podjazdu. Tam, gdzie mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią, warto rozważyć montaż opraw najazdowych, które można wkomponować w bruk podjazdu. Dysponując większą ilością miejsca, można się zdecydować na słupki oświetleniowe. Te również dostępne są różnych formach, co ułatwia ich dopasowanie do stylistyki określonego budynku.
Oświetlenie podjazdu oraz drzwi wejściowych nie tylko umożliwia bezpieczne dotarcie do domu i parkowanie, ale wpływa też na wygląd posesji. Efektownie podświetlona przestrzeń nabiera niepowtarzalnego uroku i prezentuje się bardzo elegancko.