Kolektory są to urządzenia wykorzystywane do „zbierania” promieni słonecznych. Na dalszym etapie są one przetwarzane na energię cieplną, czyli prąd elektryczny. Kolektory ze względu na konstrukcję dzielą się na różne rodzaje. Wśród nich można wyróżnić kolektory płaskie, a także kolektory próżniowe.
Kolektory płaskie
Rodzaje kolektorów słonecznych są bardzo zróżnicowane. Wśród nich można w szczególności wyróżnić wszelkiego rodzaju kolektory płaskie o zwykłym charakterze. Zazwyczaj są one wyprodukowane w kształcie prostokątnym, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Na kolektorze znajduje się absorber wraz z odpowiednimi rurkami. Przez nie przechodzi właściwy czynnik roboczy. Na wierzchu kolektory płaskie są bardzo dobrze zabezpieczone. Zazwyczaj są do tego wykorzystywane materiały takie jak tworzywo sztuczne lub szkło hartowane. Tego rodzaju kolektory wykorzystują w swoim działaniu bezpośrednie promieniowanie słoneczne.
Kolektory płaskie próżniowe
Wśród różnych rodzajów kolektorów płaskich można wyszczególnić taki rodzaj jak kolektory płaskie próżniowe. Są one zbudowane bardzo podobnie do tradycyjnych kolektorów płaskich, jednak wokół absorbera stworzona jest specjalna próżnia. Sprawia to, że w tego rodzaju kolektorach odnotowuje się bardzo niskie straty ciepła, co jest bardzo efektywnym rozwiązaniem. Dlatego ich działanie jest skuteczniejsze niż działanie zwykłych kolektorów płaskich. Kolektory płaskie próżniowe odbierają zarówno bezpośrednie promieniowanie słoneczne, jak i rozproszone.
Kolektory próżniowe rurowe
Wśród różnych rodzajów kolektorów słonecznych można wymienić również kolektory próżniowe rurowe. Są one bardzo popularnym rodzajem urządzeń i są stosunkowo często wykorzystywane. Absorber, który w nich się znajduje jest umieszczony w specjalnej rurze o próżniowym charakterze. Sprawia to, że urządzenia tego rodzaju są dużo bardziej efektywne od standardowych kolektorów płaskich. Odbierają one zarówno bezpośrednie, jak i rozproszone promieniowanie słoneczne. Dlatego jest to bardzo dobre rozwiązanie pod kątem energooszczędności.
Kolektory próżniowe z przepływem bezpośrednim
Wśród wszelkiego rodzaju kolektorów próżniowych rurowych można wymienić w szczególności urządzenia z przepływem bezpośrednim czynnika roboczego. Są w nich zainstalowane dwie rurki. Znajdują się one we wnętrzu rury próżniowej, która wykonana jest z takiego materiału jak szkło. Jedną rurką wpływa do absorbera zimny czynnik roboczy. Natomiast drugą rurką wypływa ogrzany czynnik roboczy. Z całą pewnością ten rodzaj kolektora próżniowego ma bardzo efektywne działanie i polecany jest przy montażu tego rodzaju instalacji. Przepływ bezpośredni czynnika roboczego to bardzo dobre rozwiązanie.
Kolektory próżniowe z rurkami cieplnymi
Kolektory próżniowe rurowe mogą być także wyposażone w rurki cieplne. Z absorbera odbierana jest energia z promieniowania słonecznego. Podczas tego procesu ciecz z rurki jest odparowywana w stosunkowo niskich temperaturach. Aby ułatwić ten proces kolektor powinien być w odpowiedni sposób nachylony. Najlepiej jeśli będzie to około dwadzieścia stopni. Kolektory te są bardzo sprawne, a skuteczność ich działania jest znacznie wyższa niż w przypadku kolektorów próżniowych rurowych z przepływem bezpośrednim.
Kolektory próżniowe koncentryczne
Wśród kolektorów próżniowych rurowych można także wymienić kolektory koncentryczne, czyli wysokorefleksyjne zwierciadła paraboliczne CPC. Są one złożone między innymi z reflektorów, dzięki którym promieniowanie słoneczne skupiane jest wewnątrz kolektora. Na dalszym etapie kierowane są one na specjalną rurę, zawierającą czynnik roboczy. Dzięki odpowiedniemu kształtowi kolektory tego rodzaju mają powiększoną zdolność absorbowania promieni słonecznych, zarówno bezpośrednich, jak i rozproszonych. W kolektorach tego rodzaju czynnik roboczy ogrzewa się do stosunkowo wysokich temperatur. Dzięki temu kolektory próżniowe rurowe koncentryczne są bardzo skuteczne i efektywne w działaniu. Bez wątpienia będzie to najlepsze rozwiązanie dla każdego.