Grzyby są bardzo popularnym składnikiem wielu dań. Bez wątpienia posiadają one wyjątkowe walory smakowe, dlatego są tak chętnie spożywane przez osoby w różnym wieku. Grzyby można zbierać i obrabiać samodzielnie. Najbardziej popularną metodą przetwarzania tego rodzaju produktów jest suszenie grzybów w suszarce. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.
Suszarka do grzybów
Wśród najbardziej popularnych urządzeń do suszenia różnego rodzaju produktów spożywczych można w szczególności wyróżnić wszelkiego rodzaju suszarki żywnościowe. Z powodzeniem można w nich suszyć produkty takie jak grzyby. Suszarki są to produkty specjalnie do tego celu stworzone, a więc warto z nich korzystać. Suszarki elektryczne do grzybów posiadają wiele zalet. Przede wszystkim umożliwiają one w bardzo szybki sposób wysuszenie sporej ilości grzybów, które nie tracą przy tym swojego wyjątkowego smaku oraz aromatu. Możliwe jest to w szczególności dzięki piętrowemu ułożeniu sit, na których można rozmieścić stosunkowo dużą ilość grzybów. Suszarka tego rodzaju wymaga jedynie minimalnej obsługi. Należy w niej ustawić temperaturę, a także co jakiś czas obracać grzyby oraz przekładać sita. Standardowo proces suszenia grzybów trwa około sześciu godzin.
Temperatura suszenia
Podczas suszenia grzybów w suszarce elektrycznej temperatura powinna być w odpowiedni sposób ustawiona. Nie może ona być ani zbyt mała, ani też zbyt duża, ponieważ wtedy grzyby nie będą wysuszone w prawidłowy sposób, a cały proces może się nie udać. Temperatura suszenia grzybów z całą pewnością nie powinna przekraczać pięćdziesięciu stopni Celsjusza, w szczególności na początku procesu suszenia. Jest to bardzo istotne. Wraz z upływem czasu suszenia temperaturę można zwiększyć, jednak niewiele. Warto, aby grzyby wysuszyły się w sposób przede wszystkim naturalny, ponieważ będzie to najbardziej efektywne rozwiązanie, które będzie prowadziło do najlepszych efektów. Najlepsze suszone grzyby wychodzą z suszarek elektrycznych, ponieważ w nich można ustawić najbardziej optymalną temperaturę suszenia każdego produktu.
Suszenie grzybów
Proces suszenia grzybów powinien przede wszystkim trwać do czasu, gdy zauważymy, że grzyby są w odpowiedni sposób wysuszone i gotowe do dalszej obróbki. Dobrze wysuszone grzyby w dalszym ciągu powinny być bardzo elastyczne, jednak nie powinny zawierać w sobie zbyt dużej ilości wilgoci. Dlatego grzyby tego rodzaju powinny się łamać dopiero po silniejszym naciśnięciu, nie wcześniej. Aby grzyby zachowały swoją formę przez dłuższy czas należy je w odpowiedni sposób przechowywać. Bardzo dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju szczelne pojemniki, do których nie będzie dochodziło powietrze. Wśród tego rodzaju produktów można wymienić szklane słoje, blaszane puszki, a także wszystkie pojemniki, które zostały wyprodukowane z takich materiałów jak plastik i drewno oraz są zamykane. Następnie należy je umieszczać w ciemnych i suchych miejscach. Dzięki temu każde suszone grzyby przetrwają w niezmienionej formie przez jakiś czas.
Jak przygotować grzyby do suszenia?
Grzyby powinno się wcześniej w odpowiedni sposób przygotować do suszenia. Należy je wyczyścić przy pomocy specjalnej szczoteczki lub nożyka, aby nie zawierały piasku oraz innych zanieczyszczeń. Grzyby do suszenia powinno się pokroić w mniejsze kawałki, a także upewnić się, że nie ma w nim robaków. Jeśli robaki są, a ich nie zauważymy to w bardzo szybki sposób mogą się one przenieść na pozostałe suszone grzyby. Podczas suszenia grzybów warto zwrócić także uwagę na pewne szczegóły. Przede wszystkim nie powinno się myć ani moczyć grzybów przed suszeniem, ponieważ może to w znaczący sposób wydłużyć ten proces. Dlatego bardzo dobrym sposobem czyszczenia grzybów jest właśnie robienie tego przy pomocy specjalnego nożyka, który z całą pewnością dodatkowo nie zamoczy grzybów. Warto poświęcić suszeniu grzybów odpowiednią ilość czasu, ponieważ w przypadku zachowania odrobiny wilgoci przechowywane grzyby mogą się psuć, co z całą pewnością będzie bardzo niekorzystne. Warto również zadbać o to, aby grzyby nie wysuszyły się zbyt mocno.