Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Szlifierka elektryczna do drewna – jaką wybrać?

26 marca 2020

Szlifowanie drewna to czynność, którą trzeba wykonać ze szczególną starannością, żeby osiągnąć zadowalający rezultat. Bez dobrej klasy szlifierki elektrycznej może to być trudne. Kiedy warto użyć szlifierki i jaki jej rodzaj wybrać?

Drewno szlifujemy w różnym celu. Niekiedy to konieczne przy renowacji mebli, innym razem należy odpowiednio przeszlifować powierzchnie elementów, które złożą się na różne drewniane ozdoby. Bez względu na to, do czego używamy drewna, jeśli go źle przeszlifujemy, obniży ono efekt estetyczny. Tymczasem szlifowanie to jedna z podstawowych umiejętności stolarskich. Mając jednak odpowiednie narzędzia, można dobrze przygotować powierzchnię drewnianą nawet bez dużego doświadczenia. Właśnie szlifierka elektryczna jest takim narzędziem, które jest skutecznym wsparciem w tej żmudnej pracy szlifowania drewna.

Na rynku można znaleźć różne typy szlifierek, a do tego każda z nich może mieć odmienne parametry. Dzięki temu można łatwo dobrać szlifierkę do naszych potrzeb i charakteru wykonywanej pracy. Sprawdźmy, do czego można dokładnie użyć szlifierki, jakie rodzaje tych narzędzi znajdziemy na rynku i na jakie parametry należy zwracać uwagę przy zakupie szlifierki.  

Szlifierka – do czego można użyć?

Szlifierka doskonale sprawdzi się zarówno w profesjonalnych pracach, jak i w domowym majsterkowaniu. Dzięki niej można szybko i skutecznie obrabiać różne powierzchnie. My skoncentrujemy się tutaj na szlifierkach do drewna. Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę, że szlifierka jest narzędziem wykańczającym to, co zostało rozpoczęte przy użyciu innych urządzeń (np. zdzierających). Szlifierka nadaje ostateczny wygląd powierzchni drewnianej, zapewnia jej wysoką gładkość i to przy minimalnym nakładzie sił. Mało tego, niektóre rodzaje szlifierek umożliwiają obróbkę zaokrąglonych powierzchni, wklęsłych, wypukłych, pozwalają wykańczać narożniki itp. Nie wszyscy wiedzą, ale szlifierka pozwala zdzierać farbę z powierzchni, oczyszczać drewno.

Jeśli chcemy szlifować drewno, musimy założyć do szlifierki materiał ścierny. Jego granulacje należy dobrać w zależności od wykonywanej pracy i obrabianej powierzchni. Element ścierny o mniejszej ziarnistości przyda się do kosmetycznych poprawek i do ostatecznego szlifu, ale do mocnego zdzierania trzeba już użyć gruboziarnistego elementu ściernego.

Elektryczna szlifierkama tak naprawdę dużo szersze zastosowanie niż tylko wygładzanie powierzchni. Element ścierny można wymienić na tarczę polerską i poddać powierzchnię polerowaniu. To dużo efektywniejsze rozwiązanie niż ręczne polerowanie. Dobierając odpowiednio element ścierny, można również skutecznie obrabiać innego rodzaju materiały jak na przykład metal, gips itp. 

Rodzaje szlifierek

Wróćmy teraz do rodzajów szlifierek. Wybór odpowiedniego typu nie powinien być przypadkowy. Podpowiemy tutaj zatem, jakie zalety ma każda z tych szlifierek. Do najpopularniejszych należy szlifierka oscylacyjna. Jest łatwa w obsłudze nawet dla amatorów, doskonale nadaje się do szlifowania zarówno narożników, jak i bardzo dużych powierzchni, chociaż wtedy dość mocno zwalnia. Tak samo reaguje przy bardzo twardym drewnie. Dlatego szlifierka oscylacyjna najlepsza jest do miękkiego drewna.

Wiele osób decyduje się na zakup szlifierki mimośrodowej. Ten typ narzędzia pozwala szybko pracować nawet na dużych powierzchniach i na bardzo twardych materiałach. W tym typie narzędzia przeważnie można regulować obroty za pomocą przełącznika. Należy jednak pamiętać, że wysokie obroty szlifierki mimośrodowej mogą uszkodzić powierzchnie, które są delikatne. Trzeba mieć wprawę.

Również szlifierka taśmowa pracuje szybko na dużych powierzchniach i doskonale sprawdza się przy szlifowaniu bardzo twardego drewna. Do tego komfort i precyzję pracy może zwiększyć dokupienie specjalnego statywu. To narzędzie raczej dla profesjonalistów, a do tego trzeba mieć dużo wprawy, żeby nim odpowiednio manewrować.

Ciekawym i uniwersalnym narzędziem jest szlifierka wielofunkcyjna. To kilka urządzeń w jednym, dzięki czemu oszczędzamy miejsce w warsztacie. Takie narzędzie może tak naprawdę szlifować, frezować i polerować. Jedyny minus tego urządzenia to mała precyzja.

Warto tu jeszcze wymienić szlifierkę kątową, która kojarzy się raczej z obróbką metali i to głównie dla nich została skonstruowana. W ostateczności można jej użyć także do drewna. Trzeba tylko założyć odpowiednią tarczę ścierną do szlifowania. Obróbka drewna nie jest wygodna tym narzędziem, a do tego łatwo przypalić materiał. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując szlifierkę do drewna, należy zwrócić uwagę na jej moc. Powinna być dość duża w przypadku obróbki twardego drewna. Najlepiej również wybrać model z regulacją prędkości. Dzięki temu z jednej strony dopasujemy łatwo pracę szlifierki do twardości drewna, a z drugiej – do umiejętności użytkownika. Przyda się również funkcja odsysania pyłów.

Dzięki szlifierce możemy skutecznie wygładzić drewnianą powierzchnię, oczyścić ją i w konsekwencji nadać jej atrakcyjny wygląd. Takie narzędzie znacznie przyspiesza również pracę.

krzesła do restauracji

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zrównoważone usługi wywozu kontenerów na gruz
Frezarka
zakrętarka

Jesteś zainteresowany reklamą?