Tapety powróciły do łask po kilku latach zapomnienia. Przez pewien czas większą popularnością cieszyło się malowanie ścian różnokolorowymi farbami. Dzisiaj, ze względu na wyższą jakość oraz ogromną różnorodność tapet, ponownie wybiera je większość klientów – również w nowocześnie zaaranżowanych domach.
Dlaczego tapeta na ścianie?
Powrót mody na tapetowanie ścian nie jest dziełem przypadku. Pozwalają one zmienić oblicze każdego wnętrza i łatwo dostosować je do własnych zapatrywań – sprawdzą się doskonale zarówno w salonie, jak też sypialni, pokoju dziecka, a nawet kuchni.
Co więcej, na rynku znajdziemy ogromną różnorodność motywów i kolorów, które łatwo dopasujemy do własnych potrzeb. Będziemy mogli postawić zarówno na proste wzory, jak również niebanalne fototapety, które do złudzenia przypominają cegłę, przedstawiają motyw trójwymiaru albo piękne krajobrazy.
Warto też zwrócić uwagę na wysoką wytrzymałość współczesnych tapet – niegdyś w sklepach dostępne były przede wszystkim wyroby papierowe, a dzisiaj możemy korzystać z rozwiązań winylowych, korkowych czy na flizelinie, które są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia.
Jak przeprowadzić tapetowanie?
Jeżeli chcemy przeprowadzić tapetowanie ścian samodzielnie, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach – oto te najważniejsze!
- Zanim położymy tapetę na ścianie, dokładnie ją wyczyśćmy, usuńmy nierówności, a w przypadku złego stanu podłoża – zagruntujmy je.
- Dokładnie wyznaczmy długość pasów tapety, pozostawiając 10-20 cm zapasu. Następnie rozłóżmy je na podłodze, odmierzmy i przytnijmy w odpowiednim miejscu nożykiem tapicerskim.
- Wyznaczmy na ścianie pionowe linie, wzdłuż których będziemy przyklejać kolejne pasy tapety (np. za pomocą pionu sznurkowego).
- Dokładnie i w odpowiednich ilościach rozprowadźmy klej – na ścianie lub tapecie, w zależności od rodzaju wyrobu i zaleceń producenta.
- Pasek tapety przyklejajmy od góry do dołu, dociskając go dokładnie do ściany, np. za pomocą gumowego wałka. Wykonajmy to bardzo dokładnie, aby usunąć wszystkie pęcherzyki powietrza.
- Nadmiar tapety u góry i na dole możemy przyciąć nożykiem.
- Zadbajmy o to, aby kolejne pasy nie nachodziły na siebie i by nie było między nimi zbyt dużych odstępów – w przeciwnym razie tapetowanie nie da satysfakcjonującego efektu.
W przypadku trudno dostępnych miejsc albo znajdujących się na naszej drodze przeszkód (np. w postaci kaloryfera), warto dokonać dodatkowych pomiarów, wykonać odpowiednie cięcia i użyć specjalnej szpachli dociskowej.
Problem z tapetowaniem ścian? Pomoże fachowiec!
Chcąc oszczędzić czas i uniknąć niepotrzebnych nerwów czy straty materiału, warto postawić na usługi specjalistów – zapewnią oni profesjonalne tapetowanie ścian w krótkim czasie. A my będziemy mogli zająć się swoimi sprawami.