Czym jest wiercenie w gresie? To ważne pytanie, jednak wcześniej wyjaśnijmy, czym jest gres. Gresem nazywamy bardzo elegancki, a jednocześnie niezwykle trwały materiał, którym wykładać możemy podłogi oraz ściany w łazience, kuchni lub na tarasie. Warto także mieć świadomość tego, że bardzo często niezbędne jest zrobienie w nim otworów. Mamy na myśli wieszaki na ręczniki, puszki rozdzielcze czy też rury. Wobec tego zadajmy sobie pytanie: jak i czym powinniśmy wiercić w gresie? Tego dowiemy się z tego artykułu. Zatem miłej lektury.
Wiercenie w gresie. Na mokro czy sucho?
Jeśli chodzi o płytki z gresu, to te wyróżniają się niezwykłą wręcz twardością. Z jednej strony jest to atut, a z drugiej – niestety – wada, gdyż wytrzymują długie lata, ale ich obróbka może sprawić wiele problemów, nie tylko nam – majsterkowiczom, ale także fachowcom. Jednak na nasze szczęście opracowano stosowne metody zarówno jeśli chodzi o wiercenie na mokro, jak i na sucho. Wtedy o wiercenie nie musimy się martwić, gdyż bezpieczeństwo będzie zachowane, a dodatkowo samo wiercenie pójdzie nam szybko i sprawnie.
Wiercenie na sucho w płytkach ceramicznych i w gresie. O czym musimy wiedzieć?
Jest ono wykonywane najczęściej na zewnątrz budynku. Wynika to z pewnego faktu, iż przy takiej obróbce generowana jest dosyć spora ilość pyłu. Dodatkowo mogą pojawić się odłamki. Jednak musimy pamiętać, że tę metodę uznaje się za czystszą niż metoda na mokro. Nie jest wymagane również użycie dodatkowych akcesoriów takich jak zbiorniki na wodę. Wystarczy posiadać odpowiednią wiertarkę oraz musimy mieć na stanie wiertło do gresu. Jednak wiercenie na sucho oznacza także pewne problemy, gdyż dokładność jest dosyć mała. Otwory te mają często nieestetyczne oraz postrzępione brzegi. Zatem otwory najlepiej wykonywać w miejscach zasłoniętych. Świetnym przykładem jest otwór przeznaczony na odpływ pralki czy zlewu. Dodajmy jeszcze jeden aspekt. W przypadku niewłaściwego wiercenia możemy doprowadzić do szybkiego zużycia się danego wiertła. Wtedy koniecznością będzie często wymiana. Lepiej zatem mieć trwalsze wiertło do gresu.
Wiercenie gresu na mokro. Na co powinniśmy zwracać uwagę?
Przy tego typu czynności wykorzystuje się najczęściej wodę. Woda odpowiada za chłodzenie końcówki wiertła. To z kolei wpływ nie tylko na samo wydłużenie się żywotności sprzętu, ale również dokładności obróbki w gresie. W związku z tym otwory będą mieć bardzo gładkie krawędzie i będą pozbawione zadziorów. Do minusów wiercenia gresu na mokro możemy zaliczyć to, że w czasie takich prac panuje spory bałagan. To wiąże się z posprzątaniem i umyciem łazienki lub kuchni. Musimy również zastosować odpowiednie akcesoria, które służą do nawilżania wiertła. Wiertła do gresów możemy nabyć bez problemu w odpowiednim sklepie.